MOCOWANIE /MONTAŻ GWOŹDZI KUTYCH

Jak prawidłowo mocować/montować gwoździe kute? – poniżej kilka praktycznych wskazówek

Generalnie

Przy mocowaniu dwóch części drewna za pomocą gwoździ, należy mocować od cieńszego kawałka. Zapewni to większą sztywność konstrukcji.

Gwoździe o bardzo smukłym trzpieniu

Gwoździe takie stosunkowo łatwo się wyginają, zwłaszcza przy ich mocowaniu w twardy materiał. Aby tego uniknąć nabijamy je przed mocowaniem w korek od wina, tak aby gwóźdź wystawał na około 0,5 cm. Mocujemy powoli, średnio mocnymi uderzeniami, aż do rozpadnięcia się korka.

Gwoździe wieszaki

Gwoździe które będą służyć jako wieszaki najlepiej mocować pod delikatnym kątem z głową  skierowaną ku górze.

BHP

Dotyczy krótkich gwoździ o delikatnym bądź smukły trzpieniu i małej głowie; celem uniknięcia bolesnego uderzenia się młotkiem w palce należy przed mocowaniem wbić gwoździa w jeden koniec kawałka sztywnego kartonu. Podczas mocowania trzymamy za drugi koniec kartonu; w ten sposób oddalamy rękę od gwoździa. Zamiast kartonu możemy „przytrzymać” gwóźdź kombinerkami, klamerkami do prania lub plasteliną.

Miękkie drewno

Jeżeli drewno jest miękkie i podczas mocowania/montażu gwoździa chcemy uniknąć jego rozszczepienia, należy stępić ostrze(szpic) gwoździa. Odwracamy gwóźdź głowią do dołu, opierając ją o miękką podkładkę; następnie uderzamy młotkiem w ostrze aż do uzyskania zamierzonego efektu.

Przy mocowaniu gwoździ w drewno unikamy wbijania ich w ten sam słój (coroczny przyrost), gdyż może to znacznie osłabić strukturę drewna i spowodować jego rozszczepienie.

Mocowanie gwoździa w ścianie

Jeśli chcemy zamocować gwoździa w ścianę i uniknąć naruszenia tynku– naklejamy na ścianę w miejscu mocowania kawałek taśmy malarskiej lub przesmarować miejsce mocowania klejem. korzystając z kleju wbijaj gwoździe póki ten jeszcze nie wysechł i postaraj się później go wytrzeć, bo jak wyschnie na ścianie to może stać się szklisty i będzie odbijał światło.

Stare/suche drewno

Jeśli występują problemy z mocowaniem gwoździa w stare, suche drewno należy gwóźdź wstępnie natłuścić.

Zachowanie faktury głowy gwoździa

Aby uniknąć uszkodzenia faktury głowy gwoździa kutego podczas mocowania należy bezwzględnie: unikać bezpośredniego uderzania głowy gwoździa kutego stalowym obuchem młotka.

Do mocowania zaleca się natomiast używanie:

młotka drewnianego,

młotka gumowego lub

deseczki podkładkowej z drewna miękkiego (lub płytki mosiężnej) umieszczonej przed mocowaniem pomiędzy gwoździem a obuchem młotka

Często zasadnym jest również (zwłaszcza gdy mocujemy gwoździe kute twardy materiał) nawiercenie otworu wstępnego w materiale (wiertło odpowiednio mniejsze od przekątnej przekroju poprzecznego gwoździa mierzonej pod głową.

Zbyt duży otwór do mocowania gwoździa

Jeżeli w trakcie wykonywania nawiertu wstępnego powstał zbyt duży otwór należy go wypełnić klejem oraz wbić kawałek drewna (lub zapałki). Uzyskamy tzw. efekt kołka i skutecznie zakleszczymy gwoździa.

Zbyt mała głowa gwoździa

Jeżeli gwóźdź ma zbyt małą głowę i ta nie będzie dobrze trzymać dwóch kawałków drewna,  pod koniec wbijania zaginamy ją na bok i w ten sposób dobijamy gwóźdź do końca.