kucie gwoździa

Kucie gwoździa to dobra okazja aby zapoznać się z zasadami sztuki kowalskiej

Kucie gwoździa (w dużym skrócie) – etapy:

  1. Rozkuwanie materiału do formy 4-boczej
  2. Kształtowanie (wyciąganie) szpica
  3. Obcinanie szpica
  4. Zabijanie łba gwoździa

 

Kucie gwoździa – wersja dla cierpliwych:

Rozkuwanie materiału do formy 4-boczej

Za materiał posłuży nam okrągły stalowy pręt o średnicy 8mm (oczywiście stosuje się również inne średnice; w zależności od tego jak duży gwóźdź chcemy wykuć)

 

Materiał rozgrzewamy w ognisku kowalskim do temperatury ok 700° C. Rozgrzany materiał chwytamy kleszczami i osadzamy na płatni kowadła. Energicznie uderzamy w pręt obuchem młota. Po każdym uderzeniu obracamy materiał o 90°, aby nadać prętowi formę 4-boczną.

 

ku1

Kształtowanie (wyciąganie) szpica

Osadzamy materiał lekko skośnie na płatni kowadła; uderzamy skośnie obuchem. Także na tym etapie, po każdym uderzeniu obracamy materiał o 90°, w celu uzyskanie jednolitej powierzchni. W efekcie powstaje szpic o długości około 5cm.

ku 2

Następnie uderzeniami obucha wyciągamy górną część szpica, osadzając materiał równolegle do powierzchni płatni. W efekcie uzyskujemy szpic wyraźnie różniący się przekrojem od reszty materiału.

ku 3 0

Obcinanie szpica na podcince

Szpic, który stanowi długość naszego przyszłego gwoździa musi następnie zostać odcięty od reszty materiału. Podcinkę układamy centralnie na powierzchni płatni. Materiał z którego będziemy zabijali łeb gwoździa powinien stanowić ok. 2cm formy 4-bocznej. Osadzamy materiał na podcince równolegle do powierzchni płatni. Uderzamy obuchem materiał uważając, aby uderzenie jedynie go nacięło, unikamy całkowitego jego przecięcia. Ułatwi nam to później uchwycenie materiału kleszczami i przejście do etapu zabijania łba gwoździa.

ku 3

Dopasowanie do gwoździownicy

Chwytamy kleszczami materiał i wprowadzamy go do wybranego otworu gwoździownicy, tak aby na zewnątrz wystawało pozostawione około 2cm formy 4-bocznej. Chwytamy za pozostawioną część formy i rozgrzewamy ją w ognisku.

ku 4

Uderzeniem obucha odcinamy niepotrzebną część materiału.

Gwoździownica oparta o krawędź płatni czeka na zabijanie łba gwoździa…

ku 5

…czyli formowanie jego łba. Przy pewnej wprawie można 5 uderzeniami obucha prawidłowo zabić (uformować) łeb gwoździa, przy czym 4 pierwsze uderzenia zabijają krawędzie łba, 5 finalne uderzenie jest uderzeniem centralnym nadającym głowie szlachetnej obłości.

 

ku 6

Następnie studzimy gwoździownicę wraz ze znajdującym się w niej gwoździem.

 

Wyciągamy gwóźdź z gwoździownicy i cieszymy się jego widokiem.

 

Gotowe !!!*

 

 

 

*Przy opisie posłużono się materiałami pana  B.Kremera

 

 

 

Translate »